Skriv ut

Utvidgat EU riskerar öka trafficking

Behöver vi en internationell kvinnodag? Många kan tycka att vi i Sverige nått långt när det gäller jämställdhet och kvinnors rättigheter. Ändå behövs den här dagen, inte minst för att uppmärksamma de orättvisor som drabbar flickor och kvinnor, framför allt i ett internationalt perspektiv. Människohandel är en sådan fråga. En högaktuell fråga.

Varje dag säljs barn, flickor framför allt, och kvinnor till prostitution i EU-länder. Bortförda mot sin vilja eller lurade av löften om bättre utsikter i ett annat land utnyttjas de under slavliknande former. Människohandel är dessvärre ingen liten företeelse som sker långt borta. Det är en omfattande, organiserad handel som pågår och som i allt högre grad når Sverige. Dessutom riskerar problemen att växa, när EU nu i maj får tio nya medlemsländer från Östeuropa.

Tredje största brottsligheten

Människohandel är idag världens tredje största organiserade brottslighet, efter narkotika och vapen. Och inget tyder på att vi håller på att få bukt med problemen. Trots lagstiftning och ökade insatser har antalet barn och kvinnor som säljs inom och över landgränser inte minskat.

EU beräknar att mellan 120 000 och 500 000 kvinnor och barn årligen luras eller tvingas att lämna sitt land och säljs till Västeuropa, de flesta via Öst- och Sydösteuropa. Eftersom det är en brottslig verksamhet finns inga exakta siffror och man räknar med att mörkertalet är stort och misstänker dramatiska ökningar de senaste åren.

Problemen kommer närmare

Värre lär det bli när EU den första maj i år får tio nya medlemsländer från Östeuropa. Helt enkelt för att den fria rörligheten betyder en större marknad och ökad tillgång på utsatta människor att exploatera.
Historien visar att det finns anledning till oro. Även positiva händelser kan ha en del negativa konsekvenser. När Berlinmuren föll ökade handeln med människor inom Europa.

Det är lätt att tro att det skulle bli bättre om man återigen byggde upp murar och stängde gränser. Så är det inte alls. EUs utvidgning österut kan tvärtom innebära en större möjlighet att komma tillrätta med problemet genom utökat samarbete över gränserna.

Människohandlarna kommer undan

Problemen är flera. För det första ändrar säljare och köpare sitt agerande i takt med att lagstiftning skärps och polis och tull blir uppmärksamma på problemet. Verksamheten sker idag inte lika öppet som tidigare och Internet har blivit en vanlig handelsplats. Där finns till exempel så kallade “mail-order-brides”, flickor och kvinnor som “postordervaror”.
För det andra saknar polis och tull många gånger tillräckliga kunskaper. Alltför ofta bedömer polisen i destinationsländerna att barn och kvinnor som säljs är att likställa med illegala invandrare och sänder därför direkt tillbaka dem till hemlandet, utan att ta hänsyn till deras mänskliga rättigheter som brottsoffer.

Europas regeringar och EU som organisation måste bli bättre på att hjälpa kvinnor och barn, ibland knappt gamla nog att gå i skolan, som luras eller tvingas bli varor och förs till andra länder där de utnyttjas under slavliknande former i prostitution, som hushållsarbetare, till att begå brott och tigga. Framför allt måste man gripa och döma de skyldiga.
Samtidigt måste det förebyggande arbetet förbättras – de nya medlemsstaterna måste få hjälp inom EU för att minska fattigdom och utsatthet och öka kunskapen om barns och mänskliga rättigheter.

Ny UNICEF-rapport i september

UNICEF har länge arbetat över nationsgränser för att åstadkomma en förändring, i samarbete med bland andra regeringar, polis och tull, frivilligorganisationer och lokalbefolkning. Vi trycker på för bättre lagstiftning där så behövs, samtidigt som vi stödjer rehabiliteringsprojekt för drabbade och framför allt arbetar med att skydda barn från att hamna i skadliga situationer.

För att bli bättre på att motarbeta trafficking krävs mer resurser: pengar och kunskap. UNICEFs forskningscenter Innocenti arbetar just nu med en utredning om handel med barn ur ett EU-perspektiv. Rapporten beräknas ligga färdig i september i år. Vi vill att den skall bana vägen för ett effektivare arbete. Ett arbete som kommer att gynna kvinnor och barn.

För UNICEF Sverige börjar arbetet just idag när vi lanserar en kampanj mot exploatering av barn. Det kunde knappast finnas en bättre dag än den Internationella Kvinnodagen för detta. En dag som fortfarande behövs. Tyvärr.

Kent Härstedt, ordförande UNICEF Sverige
Veronique Lönnerblad, generalsekreterare UNICEF Sverige

Vårt nyhetsbrev

Ett sätt att påverka barnens framtid är att lära sig mer om deras situation.