Besök UNICEF-bussen på Habbo Hotel
Sedan början av april finns en UNICEF-buss parkerad i Hemliga trädgården på Habbo Hotel. Varje fredag mellan
kl 15-16 finns en UNICEF-person i bussen för att diskutera frågor som rör barns rättigher och barns och ungas situation.
Habbo Hotel är ett virtuellt hotell på internet där barn och ungdomar från tio år och uppåt skapar sin egen Habbo, en animerad person, och umgås och har trevligt. Habbo Hotel ska vara ett tryggt ställe för barn och unga där man kan ta det lugnt och träffa kompisar. Reglerna är enkla och om man bryter mot dem blir man portad. Habbo Hotel rekommenderar att man är 14 år eller äldre när man går in på hotellet.
Hotellsäkerhet
Inne på Habbo Hotel finns det alltid så kallade hobbar och moderatorer som upprätthåller säkerheten. Det finns också ett språkfilter som sållar bort otillåtna ord.
Habbos regler
De som är inne på Habbo Hotel måste respektera andras åsikter och *man får inte:*
- använda hackings-, skripterings- eller editeringsprogram
- stjäla andras Habbo-mynt eller möbler
- beskriva sexuella handlingar för andra habbor
- svära eller använda sexuella eller rasistiska uttryck
- fråga andra habbor om lösenord, e-postadress eller annan personlig information
- skriva sitt lösenord på andra ställen än under ?Checka in? på www.habbohotel.se
- ge bort, byta eller sälja sin Habbo-figur
- utge sig för att vara någon annan än man är, speciellt hobbor och personal
- bryta mot lagen eller övertala någon annan att göra det


